Masz problem? Zadzwoń! 116 111
Szkoła w mediach
Godziny dzwonków
Sobota 12.04.2025Aktualności
Wigilia klasowa w kl.8a
- 22.12.2021
Tuż przed świętami w klasie ósmej uczniowie i wychowawczyni uczestniczyli w klasowej wigilii. Jak przystało na tę uroczystość, wszyscy starannie się do niej przygotowali. Łukasz odczytał fragment ewangelii wg. św Łukasza o narodzeniu Jezusa, a potem wspólnie odśpiewaliśmy kolędy oraz dzieliliśmy się opłatkiem. Rodzice zapewnili świąteczne specjały. Próbowaliśmy pysznych racuchów, zajadaliśmy się rybami w różnych odsłonach. Były pierogi, barszcz, makowiec i kompot z suszu oraz tradycyjne w naszej klasie paluchy czosnkowe.
Mieliśmy świadomość, że to nasza ostatnia wspólna wigilia w tym gronie...
WYCIECZKA DO ŚWIĄTECZNEJ WARSZAWY
- 22.12.2021
W kolejnej wycieczce współfinansowanej ze środków MEN w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę uczestniczyli uczniowie kl. 2 i 3 naszej szkoły. W ramach tego wyjazdu odwiedzili operę i obejrzeli widowisko muzyczne "Bajko, gdzie jesteś?", uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Narodowym oraz przespacerowali się warszawską Starówką w świątecznej szacie.
13
Wycieczka pozwoliła uczniom Szkoły Podstawowej nr3 poznać miejsca, w którym rodziło się dzisiejsze Państwo Polskie, przeżyć wielką przygodę z historią w tle oraz … skosztować słynnych świętomarcińskich rogali
- 05.12.2021
Uczestnicy wycieczki jako pierwsze poznali Gniezno - miasto, które na każdym kroku tchnie najdawniejszą historią Państwa Polskiego. Zwiedzali Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha, którą nazywa się Matką Polskich Katedr. Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami św. Wojciecha i zrekonstruowanym jego dawnym grobowcem. Przy południowej wieży uczniowi mogli zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie zwane Klejnotem k Królestwa, a w Muzeum Początków Państwa Polskiego uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej życia w dawnej Polsce.
Następnym zwiedzanym miastem był Poznań, który zachwycił zabytkową Starówką. Wszyscy na długo zapamiętają renesansowy Ratusz ze słynnymi, trykającymi się na jego wieży koziołkami, piękne kamieniczki oraz majestatyczny Zamek Królewski.
W Poznaniu uczestnicy wycieczki mogli też choć na chwilę „przenieść się” do tropików, kiedy spacerowali po największej w Polsce i jednej z największych w Europie ekspozycji egzotycznych roślin i ryb znajdującej się w Palmiarni Poznańskiej.
Nadwątlone siły wzmacniali w „Rogalowym Muzeum” , gdzie zgłębiali tajniki wyrobu świętomarcińskich rogali…
Kolejnym etapem podróży był Ostrów Tumski i zwiedzanie najstarszej w kraju Katedry, stanowiącej miejsce pochówku pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Uczniowie poznawali początki Państwa Polskiego, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych w Rezerwacie Archeologicznym.
Ostatnim odwiedzanym miejscem był słynny na całym świecie Biskupin. Uczniowie mogli tu zobaczyć stanowisko archeologiczne osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej, zwane Polskimi Pompejami.
Wycieczka pozwoliła uczniom Szkoły Podstawowej nr3 poznać miejsca, w którym rodziło się dzisiejsze Państwo Polskie, przeżyć wielką przygodę z historią w tle oraz … skosztować słynnych świętomarcińskich rogali
Korowód Wszystkich Świętych
- 14.11.2021
Dnia 29. października kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych w naszej szkole zaroiło się od „Mieszkańców Nieba.” Uczniowie naszej szkoły szczególnie klas 1-3 przebrali się za swoich Patronów i wybranych Świętych. Ich różnorodność jeszcze bardziej uświadomiła nam, że „każdy może być święty, jeśli tylko chce” – jak usłyszeliśmy w piosence śpiewanej przez uczestników korowodu. Korowód Świętych przypomniał nam, że świętość nie jest zarezerwowana dla uprzywilejowanych nielicznych, ale jest dostępna dla wszystkich. Uczniowie zebrali się na korytarzu naszej szkoły, by zaprezentować dla całej społeczności szkolnej postacie swoich patronów i ulubionych Świętych.
Planując to wydarzenie, organizatorki korowodu- S. Benigna i p. Bożena Grochowska, przygotowały dla wszystkich myśli Świętych do wylosowania. Pozwoliło to uświadomić wszystkim, że ludzie żyjący nawet kilka setek lat przed nami tak wiele mają nam do powiedzenia i celne są wskazówki, których udzielają. Niech wylosowane słowa naszych Świętych pomogą nam w drodze do nieba.
4
„Mała Orkiestra Dni Naszych” w Szkole Podstawowej nr 3
- 14.11.2021
W ubiegłym tygodniu gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Małej Orkiestry Dni Naszych. Zaśpiewali nam kilka piosenek ze swojej najnowszej płyty “Mądrowskazy”. Było to miłe spotkanie o charakterze edukacyjno-profilaktycznym dla całej społeczności szkolnej.
Piosenki z Powstania Warszawskiego
- 21.10.2021
CO ZA HISTORIA! Dzisiaj cała szkoła przypominała inną epokę. Spotkać można było dziewczynki i młode dziewczyny ubrane w żołnierskie bądź harcerskie stroje, gdzieniegdzie przemknęła też sanitariuszka, widoczni też byli chłopcy i młodzieńcy ubrani jak żołnierze czy zawiszacy. Wszystko za sprawą powstańców warszawskich, których upamiętniliśmy podczas tegorocznej edycji Bohateron. Wydarzenie ma na celu przybliżyć historię powstania warszawskiego i ich uczestników. Każda klasa (!) przygotowała piosenkę związaną z powstaniem warszawskim. Wysłuchaliśmy: ,,Pałacyk Michla”, ,,Serce w plecaku”, ,,Warszawskie dzieci”, ,,Deszcz jesienny”, ,,Chłopcy z AK”, ,,Sanitariuszka Małgorzatka”. Utwory wykonywano acapella, z podkładem muzycznym, choreografią, a nawet z towarzyszeniem instrumentów. Wzruszające było oglądanie młodych ludzi tak zaangażowanych w odśpiewanie swojego repertuaru. Piosenki przedstawiano podczas montażu słowno-muzycznego opowiadającego historię sprzed 77 lat. Odrębną sprawą były kartki pocztowe wykonane własnoręcznie przez uczniów poszczególnych klas. Dzieci składały w nich życzenia skierowane do powstańców, znalazły się w nich też słowa podziękowania za wolność i pokój. Kartki trafią do rąk powstańców warszawskich.
Liliana Gawrońska z klasy 6a wyróżniona w konkursie plastycznym
- 21.10.2021
Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasz Region”.
Prace konkursowe oceniano w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do 6 lat, uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VIII. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej na temat „Uzależnij się od sportu” dowolną techniką . Rozstrzygniecie konkursu odbyło się w trakcie Festiwalu Sportu i Zdrowia - XVI Turnieju Pierwszego Kroku Kickboxing 10.10.21. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 16 uczniów. Wszystkim uczestnikom oraz Lilianie gratulujemy.
30 września kl. II B obchodziła dzień chłopca
- 11.10.2021
30 września kl. II B obchodziła dzień chłopca. Tego dnia klasa wybrała się do kina na film
pt. " Mała, wielka stopa " Do kina uczniowie pojechali komunikacją miejską. Przed seansem dzieci opowiadały jak poprawnie zachować się podczas jazdy autokarem oraz przed przejściem dla pieszych. Podczas drogi uczniowie wykazali się umiejętnością rozpoznawania znaków drogowych, a w kinie poznali zasady obowiązujące: przed, po oraz podczas trwania filmu. Wszystkim bardzo się podobało. Po seansie uczniów odebrali rodzice.
Spotkanie z pszczelarzem z Białopola, panem Andrzejem Suwałą
- 11.10.2021
1 października klasy 1a, 2a, 2b, 3a i 3b spotkały się z pszczelarzem z Białopola, panem Andrzejem Suwałą. Była to jedna z lekcji w ramach poznawania różnych zawodów. Dzięki temu spotkaniu, dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji z życia pszczół, a także tego, jak wygląda praca pszczelarza od podszewki. Miały możliwość obejrzenia na żywo jednej pszczelej rodziny, co było niesamowitym doświadczeniem. Uczniowie otrzymali od pana Andrzeja drobne upominki a każde spotkanie zakończył pyszny i słodki przysmak, którym nie pogardzili nawet ci, którzy podobno za miodem nie przepadają
3
Wycieczka do Lublina
- 30.09.2021
22 września 2021 uczniowie klasy Va i VIa wraz z p. Anną Świder i p. Małgorzatą Beran wybrali się na wycieczkę.
Pobyt w Lublinie rozpoczęli od wizyty na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Uczestniczyli w zajęciach podczas, których mieli okazję dowiedzieć się na temat miodu: z jakich roślin i w jaki sposób powstaje, oglądali pod mikroskopem pyłek roślin miododajnych i wreszcie popróbować różnych gatunków miodów.
Uczniowie byli również w Muzeum Zoologicznym. Zobaczyli w nim wiele gatunków zwierząt zarówno kręgowych jak i bezkręgowych oraz dowiedzieli się dużo interesujących rzeczy na temat ich życia.
Na koniec udali się do pracowni, w której znajduje się mikroskop elektronowy. Tam wysłuchali, w jaki sposób wykonuje się preparaty oraz zobaczyli mnóstwo obrazów pod mikroskopem skaningowym.
Wzbogaceni wiedzą uczniowie udali się na spacer po Lublinie. Zwiedzili Miasteczko Akademickie oraz Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim, do którego zaprowadziła ich ulica zwana Krakowskim Przedmieściem oraz Plac Litewski, na którym znajduje się pomnik patrona naszej szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Pogoda dopisała, wszyscy zadowoleni wrócili do Łukowa.
#CMI, Centrum Mistrzostwa Informatycznego
- 29.09.2021
Nasza szkoła jest uczestnikiem projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
To cykl BEZPŁATNYCH zajęć z algorytmiki i programowania.
Znajdź nauczyciela odpowiedzialnego za projekt i dołącz do naszej grupy.
Więcej informacji na stronie #CMI lub na stronie szkoły
„Lekcja o Funduszach Europejskich VI”
- 29.09.2021
Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.
Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.
Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.
Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.
Uroczystości przy Krzyżu Katyńskim w Łukowie
- 29.09.2021
17 września br. delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Parafialnym Św. Rocha w Łukowie. Uczczono tam kolejną rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę, pamięć ofiar Katynia. Do udziału w uroczystościach zaprosiło nas jak co roku Łukowskie Towarzystwo Regionalne im. Jana Stanisława Majewskiego.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencjach ofiar Katynia. Następnie wysłuchaliśmy ciekawego referatu wygłoszonego przez Pana Michała Mojskiego, komendanta Hufca ZHP Łuków. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili również m.in. Senator Stanisław Gogacz oraz Wicestarosta Łukowski Janusz Kozioł.
Na zakończenie przedstawiciele władz i różnych instytucji, uczniowie, harcerze oraz mieszkańcy Łukowa złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Krzyżu Katyńskim.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2021
- 20.09.2021
Dnia 17 września 2021 r odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny. Oto lista uczniów z klas lll-VIII, którzy w głosowaniu tajnym zdobyli największą ilość głosów. Gratulujemy!
Kl. 3a
Oskar Duszyński
Julia Siemionek
Kl. 3b
Natalia Radomyska
Aleksandra Gryczka
Kl. 4a
Ksawery Grochowski
Laura Czubaszek
Kl. 4b
Anna Kowalczyk
Rafał Barszcz
Kl. 5a
Kornelia Grochowska
Patryk Wais
Kl. 5b
Mateusz Rola
Bartek Pyrlik
Kl. 6a
Julia Radomyska
Wiktoria Mazurek
Kl. 8a
Milena Grochowska
Marta Reczek
Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Agnieszka Szelągowska-Wais - psycholog szkolny
Gratulujemy 👍👍👍👍
Kazimierz Dolny
- 16.09.2021
9 września 2021roku uczniowie z klasy IIa i IIIb wybrali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Piękna pogoda pozwoliła wszystkim cieszyć się w tym dniu przepięknymi widokami nadwiślańskich pejzaży. Dzieci, pod opieką p. Marleny Celińskiej i p. Katarzyny Dadasiewicz uczestniczyły w rejsie statkiem Żeglugi Kazimierskiej po Wiśle. Swoją wiedzę o rzece, roślinności i zwierzętach, żyjących wokół niej uczniowie uzupełniali na zajęciach edukacyjnych w Muzeum Nadwiślańskim. Obiad, w gronie koleżanek i kolegów, dodał sił i chęci do wejścia na wzgórze zamkowe, basztę i Górę Trzech Krzyży. Spacer po mieście i kupno pamiątek zakończyły ten miły dzień. Dzieci, pełne wrażeń, wróciły wieczorem do swoich domów. Mamy nadzieję, że już niedługo będzie okazja do kolejnego wyjazdu i gromadzenia bezcennych szkolnych wspomnień.
3
Piechotą po miejscach pamięci w Warszawie
- 14.09.2021
Piechotą po miejscach pamięci w Warszawie- tak można by nazwać wycieczkę ósmoklasistów do stolicy. Szesnastoosobowa grupa, pod opieką p. Anny Celińskiej i p. Agnieszki Oleśkiewicz, wyruszyła w czwartek 9 września 2021 r. śladami bohaterów lektury ,,Kamienie na szaniec”. Poranny spacer ulicami stolicy zaczęliśmy od ul. Myśliwieckiej, przy której mieści się gmach słynnego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego. To tutaj zdobywali wiedzę Tadeusz Zawadzki, Maciej Aleksy Dawidowski i Jan Bytnar. Wśród absolwentów jest też K. K. Baczyński, W. Lutosławski, A. Łapicki czy współczesny Mata. Poznaliśmy historię tego gmachu od chwili jego powstania aż do momentu zdania matury przez trójkę bohaterów. Następnie dotarliśmy do al. J. Ch. Szucha, gdzie podczas wojny mieściło się gestapo. Miejsce to wzbudzało wśród warszawiaków strach, słynęło bowiem z brutalnych przesłuchań mieszkańców. Grozę tamtego czasu oglądaliśmy w murach Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945. Widzieliśmy cele zwane tramwajami, narzędzia tortur i przejmujące wpisy więźniów oczekujących na przesłuchania.
Na Krakowskim Przedmieściu oglądaliśmy pomnik Mikołaja Kopernika. Na kartach lektury został on utrwalony jako ten, z którego Alek zdjął płytę z niemieckim napisem. Odtworzyliśmy tę akcję oraz inne działania i życie codzienne członków Małego sabotażu. Na ul. Długiej przy Arsenale opisywaliśmy działania dywersyjne np. odbicie Rudego- akcję pod Arsenałem. Uczciliśmy miejsce śmierci poety K.K. Baczyńskiego wsłuchując się w wiersz ,,Elegia o …[chłopcu polskim]”. Poznaliśmy też nieznane fakty z życia młodego twórcy. Widzieliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, poznaliśmy historię tego miejsca. Zwiedziliśmy Muzeum więzienia ,,Pawiak” oraz Powązki Wojskowe- miejsce pochówku trójki przyjaciół i autora ,,Kamieni…”. Obejrzeliśmy groby Kazimierza Górskiego, Kazimierza Deyny, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, łukowianina Andrzeja Bączkowskiego, Danuty Szaflarskiej, Ryszarda Kapuścińskiego, Władysława Kopalińskiego, Jacka Kaczmarskiego, Pawła Królikowskiego, Emila Karewicza, Tomasza Stańki, Ireny Szewińskiej.
Pobyt w stolicy zakończyliśmy w galerii Handlowej ,,Arkadia”.
Narodowe Czytanie 2021 w Szkole Podstawowej nr 3 w Łukowie
- 09.09.2021
Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Utwór datowany na rok 1906, bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Tegoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło trzech tysiącach miejsc w Polsce i za granicą. Nasza szkoła znalazła się wśród instytucji, które zaangażowały się w tę akcję. Społeczność szkolna wysłuchała fragmentów utworu Zapolskiej w interpretacji najstarszych uczniów, czyli ósmoklasistów: Marty, Martyny M., Julii oraz Łukasza. Spotkanie poprowadziła również uczennica klasy ósmej Martyna. Uczniowie, którzy przybyli na spotkanie otrzymali pamiątkowe wklejki.
Mamy nadzieję, że akcja ,,Narodowe Czytanie” skutecznie przyczynia się do promocji polskiej literatury. Ufamy, że po dzisiejszym spotkaniu uczniowie częściej będą zaglądać do biblioteki, by wypożyczać książki, a potem je czytać.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
- 01.09.2021
1 września przy wtórze kropel deszczu przywitaliśmy nowy rok szkolny 2021/2022.
Powakacyjne spotkanie uczniów i ich rodziców z nauczycielami rozpoczęła p. Małgorzata Ławecka, która przywitała zebranych, przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy w nowym roku szkolnym oraz życzyła wszystkim uczniom uśmiechu i sukcesów w nauce.
Po części ogólnej na sali gimnastycznej uczniowie udali się do swoich sal na spotkania klas z wychowawcami.
Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym życzymy zdobywania wiedzy, które będzie przygodą, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów i pogody... ducha nawet gdy pada deszcz!
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 331202