• Standardy Ochrony Małoletnich

• Zadania szkoły w ramach przeciwdziałania przemocy wobec uczniów

• Standardy_(reguly)_ochrony_maloletnich_nasze_11.2023.pdf

Szkoły realizują założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego – realizują określone cele i zadania wychowawcze. Instytucje te zapewniają uczniom opiekę poza rodziną oraz – mając możliwości oddziaływania na rodziców – wspierają prowadzone przez nich działania wychowawcze.

W ramach procedury przeciwdziałania przemocy wobec ucznia przedstawiciel oświaty:

1. udziela kompleksowych informacji o:
          • możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej oraz wsparcia,
          • instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie,
          • możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;
          1. organizuje niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;
          2. może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje te osoby o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i udziale w programach oddziaływań korekcyjno- edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie;
          3. diagnozuje sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w tym w szczególności wobec dzieci;
          4. udziela kompleksowych informacji rodzicowi, opiekunowi prawnemu, faktycznemu lub osobie najbliższej o możliwościach pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej, pedagogicznej oraz wsparcia rodzinie, w tym o formach pomocy dzieciom świadczonych przez instytucje i podmioty w zakresie specjalistycznej pomocy na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Przewodniki na temat postępowania w przypadkach przemocy w rodzinie dla pracowników oświaty:

Pielęgniarka szkolna:

• gdy zauważy ślady przemocy na ciele dziecka (siniaki, wybroczyny) opisuje je w karcie zdrowia dziecka (mogą być dowodami w sprawie),
          • przekazuje swoje podejrzenia innym pracownikom szkoły (dyrektor, pedagog, psycholog, wychowawca),
          • wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”.

Sygnały mogące wskazywać, że istnieje prawdopodobieństwo występowania przemocy w rodzinie, w sytuacji zgłoszenia urazów u dzieci poniżej 5 roku życia:

• wystąpiła niewytłumaczalna zwłoka w zgłoszeniu się do lekarza,
          • informacje zawarte w wywiadzie są mało wiarygodne (budzą wątpliwości),
          • stwierdza się zmiany wskazujące na urazy nieprzypadkowe,
          • zachowanie dziecka nie jest adekwatne do badań.

W przypadku obrażeń ciała starszego dziecka, przemoc w rodzinie możemy podejrzewać jeżeli:

• mamy wątpliwości co do prawdziwości podawanych przez pacjenta przyczyn obrażeń,
          • sytuacje, gdy obserwowane obrażenia ciała u pacjenta powtarzają się,
          • pacjent zgłasza się na leczenie zawsze sam, nikt mu nie towarzyszy lub przeciwnie – podczas całej procedury medycznej towarzyszy mu inny członek rodziny,
          • pacjent unika opowiadania o zdarzeniu, które wywołało obrażenia, nie patrzy w oczy.

Przewodniki na temat postępowania w przypadkach przemocy w rodzinie dla pracowników ochrony zdrowia:   http://www.niebieskalinia.pl/algorytmy/dla-ochrony-zdrowia

Szkoła podejmuje działania interwencyjne, ale prowadzone są także działania profilaktyczne. Budowanie prawidłowych relacji w rodzinie w oparciu o poszanowanie praw wszystkich jej członków wchodzi w zakres podstawy programowej przedmiotów realizowanych w szkole (m. in. wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie). Zagadnienia dotyczące przeciwdziałania przemocy są omawiane podczas godzin do dyspozycji wychowawcy. Ponadto realizacja programu wychowawczo- profilaktycznego szkoły obejmuje wszelkie działania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania przemocy, zarówno wobec uczniów jak i ich rodziców poprzez:

• profilaktykę uniwersalną – adresowaną do całej społeczności szkolnej,
          • profilaktykę selektywną – kierowaną do grup zwiększonego ryzyka,
          • profilaktykę wskazującą – adresowaną do tych jednostek z grup ryzyka, które wykazują wczesne symptomy zaburzeń lub częste i utrwalone zachowania ryzykowne.

Działania na poszczególnych poziomach różnią się intensywnością i czasem trwania.

Jednym z ważnych elementów jest szeroko prowadzona we wszystkich szkołach akcja informacyjna, dotycząca możliwości uzyskania pomocy w sytuacji, gdy w rodzinie dochodzi do stosowania przemocy.

Szkoły organizują akcje profilaktyczne, jak również biorą udział w akcjach lokalnych (w tym w tych, które prowadzone są z inicjatywy Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie).