• Aktualności

      • Wycieczka do Lublina

      •  

        

                 22 września 2021 uczniowie klasy Va i VIa wraz z p. Anną Świder i p. Małgorzatą Beran wybrali się na wycieczkę.

                 Pobyt w Lublinie rozpoczęli od wizyty na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Uczestniczyli w zajęciach podczas, których mieli okazję dowiedzieć się na temat miodu: z jakich roślin i w jaki sposób powstaje, oglądali pod mikroskopem pyłek roślin miododajnych i wreszcie popróbować różnych gatunków miodów. 

       Uczniowie byli również w Muzeum Zoologicznym. Zobaczyli w nim wiele gatunków zwierząt zarówno kręgowych jak i bezkręgowych oraz dowiedzieli się dużo interesujących rzeczy na temat ich życia.

       Na koniec udali się do pracowni, w której znajduje się mikroskop elektronowy. Tam wysłuchali, w jaki sposób wykonuje się preparaty oraz zobaczyli mnóstwo obrazów pod mikroskopem skaningowym.

                 Wzbogaceni wiedzą uczniowie udali się na spacer po Lublinie. Zwiedzili Miasteczko Akademickie oraz Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim, do którego zaprowadziła ich ulica zwana Krakowskim Przedmieściem oraz Plac Litewski, na którym znajduje się pomnik patrona naszej szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego.

       Pogoda dopisała, wszyscy zadowoleni wrócili do Łukowa.

          

      • #CMI, Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • Nasza szkoła jest uczestnikiem projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

       To cykl BEZPŁATNYCH zajęć z algorytmiki i programowania.

       Znajdź nauczyciela odpowiedzialnego za projekt i dołącz do naszej grupy.

       Więcej informacji na stronie #CMI lub na stronie szkoły

      •  „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”

      •  

        

       Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
       Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.

       Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

        

       Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

        

       Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.

        

       Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
       Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

        

      • Uroczystości przy Krzyżu Katyńskim w Łukowie

      •  17 września br. delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Parafialnym Św. Rocha w Łukowie. Uczczono tam kolejną rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę, pamięć ofiar Katynia. Do udziału w uroczystościach zaprosiło nas jak co roku Łukowskie Towarzystwo Regionalne im. Jana Stanisława Majewskiego. 

       Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Świętą w intencjach ofiar Katynia. Następnie wysłuchaliśmy ciekawego referatu wygłoszonego przez Pana Michała Mojskiego, komendanta Hufca ZHP Łuków. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili również m.in. Senator Stanisław Gogacz oraz Wicestarosta Łukowski Janusz Kozioł.  

       Na zakończenie przedstawiciele władz i różnych instytucji, uczniowie, harcerze oraz mieszkańcy Łukowa złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Krzyżu Katyńskim.

        

      • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2021

      • Dnia 17 września 2021 r odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny. Oto lista uczniów z klas lll-VIII, którzy w głosowaniu tajnym zdobyli największą ilość głosów. Gratulujemy! 

       Kl. 3a

       Oskar Duszyński

       Julia Siemionek

       Kl. 3b

       Natalia Radomyska

       Aleksandra Gryczka

       Kl. 4a

       Ksawery Grochowski

       Laura Czubaszek

       Kl. 4b

       Anna Kowalczyk

       Rafał Barszcz

       Kl. 5a

       Kornelia Grochowska

       Patryk Wais

       Kl. 5b

       Mateusz Rola

       Bartek Pyrlik

       Kl. 6a

       Julia Radomyska

       Wiktoria Mazurek

       Kl. 8a

       Milena Grochowska

       Marta Reczek

       Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Agnieszka Szelągowska-Wais - psycholog szkolny

       Gratulujemy 👍👍👍👍

      • Kazimierz Dolny

      • 9 września 2021roku uczniowie z klasy IIa i IIIb wybrali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Piękna pogoda pozwoliła wszystkim cieszyć się w tym dniu przepięknymi widokami nadwiślańskich pejzaży. Dzieci, pod opieką p. Marleny Celińskiej i p. Katarzyny Dadasiewicz uczestniczyły w rejsie statkiem Żeglugi Kazimierskiej po Wiśle. Swoją wiedzę o rzece, roślinności i zwierzętach, żyjących wokół niej uczniowie uzupełniali na zajęciach edukacyjnych w Muzeum Nadwiślańskim. Obiad, w gronie koleżanek i kolegów, dodał sił i chęci do wejścia na wzgórze zamkowe, basztę i Górę Trzech Krzyży. Spacer po mieście i kupno pamiątek zakończyły ten miły dzień. Dzieci, pełne wrażeń, wróciły wieczorem do swoich domów. Mamy nadzieję, że już niedługo będzie okazja do kolejnego wyjazdu i gromadzenia bezcennych szkolnych wspomnień.

      • Piechotą po miejscach pamięci w Warszawie

      • Piechotą po miejscach pamięci w Warszawie- tak można by nazwać wycieczkę ósmoklasistów do stolicy. Szesnastoosobowa grupa, pod opieką p. Anny Celińskiej i p. Agnieszki Oleśkiewicz, wyruszyła w czwartek 9 września 2021 r. śladami bohaterów lektury ,,Kamienie na szaniec”. Poranny spacer ulicami stolicy zaczęliśmy od ul. Myśliwieckiej, przy której mieści się gmach słynnego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego. To tutaj zdobywali wiedzę Tadeusz Zawadzki, Maciej Aleksy Dawidowski i Jan Bytnar. Wśród absolwentów jest też K. K. Baczyński, W. Lutosławski, A. Łapicki czy współczesny Mata. Poznaliśmy historię tego gmachu od  chwili jego powstania aż do momentu zdania matury przez trójkę bohaterów. Następnie dotarliśmy do al. J. Ch. Szucha, gdzie podczas wojny mieściło się gestapo. Miejsce to wzbudzało wśród warszawiaków strach, słynęło bowiem z brutalnych przesłuchań mieszkańców. Grozę tamtego czasu oglądaliśmy w murach Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945. Widzieliśmy cele zwane tramwajami, narzędzia tortur i przejmujące wpisy więźniów oczekujących na przesłuchania.

       Na Krakowskim Przedmieściu oglądaliśmy pomnik Mikołaja Kopernika. Na kartach lektury został on utrwalony jako ten, z którego Alek zdjął płytę z niemieckim napisem. Odtworzyliśmy tę akcję oraz inne działania i życie codzienne członków Małego sabotażu. Na ul. Długiej przy Arsenale opisywaliśmy działania dywersyjne np. odbicie Rudego- akcję pod Arsenałem. Uczciliśmy miejsce śmierci poety K.K. Baczyńskiego wsłuchując się w wiersz ,,Elegia o …[chłopcu polskim]”. Poznaliśmy  też nieznane fakty z życia młodego twórcy.  Widzieliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, poznaliśmy historię tego miejsca. Zwiedziliśmy Muzeum więzienia ,,Pawiak” oraz Powązki Wojskowe- miejsce pochówku trójki przyjaciół i autora ,,Kamieni…”. Obejrzeliśmy groby Kazimierza Górskiego, Kazimierza Deyny, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, łukowianina Andrzeja Bączkowskiego, Danuty Szaflarskiej, Ryszarda Kapuścińskiego, Władysława Kopalińskiego, Jacka Kaczmarskiego, Pawła Królikowskiego, Emila Karewicza, Tomasza Stańki, Ireny Szewińskiej.

       Pobyt w stolicy zakończyliśmy w galerii Handlowej ,,Arkadia”.

      • Narodowe Czytanie 2021 w Szkole Podstawowej nr 3 w Łukowie

      • Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Utwór datowany na rok 1906, bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Tegoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom.  Dzieło to zostało przeczytane w przeszło trzech tysiącach miejsc w Polsce i za granicą. Nasza szkoła znalazła się wśród instytucji, które zaangażowały się w tę akcję. Społeczność szkolna wysłuchała fragmentów utworu Zapolskiej w interpretacji najstarszych uczniów, czyli ósmoklasistów: Marty,  Martyny M., Julii oraz Łukasza. Spotkanie poprowadziła również uczennica klasy ósmej Martyna. Uczniowie, którzy przybyli na spotkanie  otrzymali pamiątkowe wklejki.

       Mamy nadzieję, że akcja ,,Narodowe Czytanie” skutecznie przyczynia się do  promocji polskiej literatury. Ufamy, że po dzisiejszym spotkaniu uczniowie częściej będą zaglądać do biblioteki, by wypożyczać książki, a potem je czytać.